Viewing file: arc11-1999.html (70.76 KB) -rwxr-xr-x Select action/file-type: (+) | (+) | (+) | Code (+) | Session (+) | (+) | SDB (+) | (+) | (+) | (+) | (+) | (+) | NewsPro Archive
December 1999
"Crnogorski sovinjon" I "Crnogorski kaberne" PODGORICA, 30. decembra (Montena-fax) - Podgoricko dionicarsko drustvo "Plantaze", iz sastava Agrokombinata "13. jul", proizvelo je dvije nove vrste vina - "crnogorski sovinjon" i "crnogorski kaberne". Flasiranje novih tipova vina je u toku i prve kolicine pojavice se na trzistu za Novogodisnje praznike - javlja Montena-fax. Prema rijecima Ane Hajdukovic, upravnika radne jedinice "Prerada", nove vrste crnog i bijelog vina proizvedene su od istoimenih sorti grozdja sa "Plantazinih" vinograda. Za sada ce se proizvoditi u manjim kolicinama, a flasirace se u specijalnoj ambalazi.
Proizvodnja aparata za domacinstvo po uzoru na "Gorenje" HERCEG NOVI, 28. decembra (Montena-fax) - Privatno preduzece "Montri"iz Herceg Novog dogovorilo se sa slovenackom firmom "Korona"iz Skofija Loke, koja je naslednik nekada renomirane fabrike "Gorenje" da u Herceg Novom pocne proizvodnja aparata za domacinstvo "Mont kor" - javlja Montena-fax. Predvidjeno je da se u pocetku u Igalu proizvode kvarcne grijalice za kupatilo do 1200 vati i kaloriferi ventilatori za dopunsko zagrijavanje prostorije jacine 2000 vati. Na crnogorsko trziste je vec isporuceno preko 1000 tih aparata. Prema planovima "Montrija" za 2000. godinu, koji su veoma ambiciozni, u svojim prostorima u Sutorini, postavice liniju za proizvodnju stednjaka, kao i plinskih i elektricnih resoa.
Predsjednik Opstine Tivat Zoran Jankovic u intervjuu listu "Boka" : Nuzno je vracanje na stare programe u remontnom zavodu TIVAT, 28. decembra (Montena-fax) - Predsjednik opstine Tivat, Zoran Jankovic, zalozio se za transformaciju vojnog preduzeca Remontni zavod "Sava Kovacevic" u Tivtu, ocjenjujuci da bi taj kolektiv, koji je nekada imao najvise zaposlenih u Boki kotorskoj, trebao da se ponovo otvori za civilno trziste i "stare" programe, sto bi dalo dobre finansijske rezultate - prenosi Montena-fax. "Vec deset godina mi cekamo da u Zavod konacno udje neki brod na remont, sto bi donijelo odgovarajuce finansijske efekte i mislim da su potezi koje je povukla uprava Zavoda slanjem jednog broja svojih radnika u Libiju, gdje su radili na remontu podmornica, vec poceli donositi prve finansijske efekte", rekao je Jankovic. On je naglasio da u Remontnom zavodu treba nuzno obaviti transformaciju, odnosno otvoriti ga za civilno trziste i stare programe, jer ce samo takva orijentacija dati dobre finansijske efekte.
Mr Bozidar Gazivoda, predsjednik Monetarnog savjeta NB CG: Za zamjenu dinara devizama banka nema dovoljno novca PODGORICA, 27. decembra (Montena-fax) - Predsjednik Monetarnog savjeta Narodne banke Crne Gor, mr Bozidar Gazivoda, izjavio je da Narodna banka Crne Gore jos nema dovoljno deviza da obezbijedi konverziju dinarskih iznosa preduzecima koja nemaju stranu valutu, te da devize za te potrebe mora obezbijediti Vlada Crne Gore. On se, u izjavi za danasnje nezavisne "Vijesti", slozio sa najavom predsjednika Republike Mila Djukanovica da je konverzija dinara u marke logican potez koji treba da uslijedi, cime ce se stvoriti stabilniji uslovi za poslovanje i zastititi standard zaposlenih, ali i naglasio da bi u tome glavnu ulogu trebala da preuzme Vlada Crne Gore - prenosi Montena-fax. Isticuci da je na tu temu vec bilo razgovora sa predstavnicima Vlade i da je zajednicki stav da se to mora uraditi sto prije, Gazivoda dodaje da je za veci udio marke u platnom prometu potrebno stvoriti i uslove za funkcionisanje crnogorske centralne banke, ocjenjujuci da osnivanje valutnog odbora iziskuje vecu kolicinu deviznog pokrica. "Prvi potez koji je za to neophodan je objedinjavanje svih depozita, u okviru crnogorske centralne banke, cime bi se stvorile devizne rezerve, a samim tim i finansisjke pretpostavke za intervenciju na trzistu", rekao je Gazivoda, dodajuci da se priprema predlog zakona o crnmogorskoj centralnoj banci, kojim ce se - kako je kazao - testirati raspolozenje za taj vid monetarne vlasti.
Boka kotorska : Ne miruju ni devizne cijene KOTOR, 27. decembra (Montena-fax) - Cijene u Boki kotorskoj nikako da se primire, zbog cega su u posebno nepovoljnom polozaju gradjani koji primaju prinadleznosti u dinarima, a takvih je, prema nekim procjenama, 55 do 60 posto. Uprkos zvanicnom kursu od 20 dinara za jednu marku, posljednjih dana cijene pojedinih roba u markama su uvijek na stetu vlasnika dinara. Tako se u prodavnicama, tokom minule sedmice, kod placanja u dinarima marka zaracunavala po 23, do 24 dinara, a na zalenim pijacama cak i po 25 dinara. Uz to, u nekim prodavnicama povecavaju i cijene u markama, cime se kupci dvostruko ostecuju. Organi i institucije koji bi trebale da reaguju u ovakvim slucajevima za sada ne preuzimaju nikakve mjere, tvrdeci da nema upustava sta da rade, a propisi koji se odnose na tu oblast su, kazu, nedoreceni. Trgovci ta poskupljenja pravdaju cinjenicom da na crnom deviznom trzistu marku moraju platiti 23, do 24 dinara, a u bankama se jos ne mogu kupovati devize.
Proizvodnja ponovo krenula PODGORICA, 25. decembra (Montena-fax) - U farmaceutskoj fabrici ICN "Crna Gora", gdje su pogoni prestali da rade nakon sto je Vlada Srbije preuzela fabriku ICN "Jugoslavija", proizvodnja je ponovo krenula. Osnovni preparat na kojem i pociva proizvodnja te fabrike, "flonivin BS", do kraja godine proizvesce se u kolicini od oko 100 hiljada jedinica, a ambicija je da proizvedene kolicine budu oko pet miliona pakovanja. Punim kapacitetom radi i pogon te fabrike u Lazinama, kod Danilovgrada, tako da u proizvodnji sada radi oko 70, od 128 radnika, koliko ih ukupno ima u ICN "Crna Gora". Prema rijecima direktora ICN "Crna Gora" Slobodana Marasa, ta fabrika je ove godine prosla kroz tezak period zbog prinudne obustave proizvodnje, usljed prestanka saradnje sa fabrikom ICN "Jugoslavija" u Zemunu, te da je Vlada Crna Gore, posebno Ministarstvo zdravlja, znatno pomogla tom kolektivu da ponovo nastavi rad.
Znacajne devizne uplate poreza na popust PODGORICA, 25. decembra (Montena-fax) - Direkcija javnih prihoda Crne Gore je, u prvom mjesecu funkcionisanja dvovalutnog sistema, od gradjana, na ime poreza, naplatila 6,4 miliona maraka i 216 miliona dinara, sto je po zvanicnom kursu iznosilo 13 miliona maraka - izjavio je pomocnik direktora Direkcije Jovan Djuranovic, dodajuci da su devizni prilivi drzave zadovoljavajuci. On je napomenuo da je u novembru popust za devizno placanje poreza iznosio 30, a u decembru 15 procenata, sto je najvise doprinijelo placanju poreskih obaveza gradjana na imovinu i poljoprivredu. U novembru je, samo na podrucju Podgorice, 4.106 gradjana izmirilo obaveze po osnovu poreza na imovinu i poljoprivredu. Djuranovic je, takodje, ukazao da zatezna kamata dnevno iznosi 0,1 odsto, ocjenjujci da je treba smanjiti, te da ocekuje da Vlada o tome odluci pocetkom naredne godine.
Devet svjetskih firmi nudi usluge u privatizaciji PODGORICA, 25. decembra (Montena-fax) - Tenderska komisija Vlade Crne Gore saopstila je da je devet svjetski poznatih firmi i banaka poslalo ponudu za preuzimanje funkcije finansijskog savjetnika za privatizaciju Elektroprivrede Crne Gore, Telekom Crne Gore, kao i turisticka preduzeca HTP "Boka", HTP "Budvanska rivijera", HTP "Ulcinjska rivijera", te DD "Plantaze" podgorickog Agrokombinata "13 Jul". Prema rijecima predsjednika Tenderske komisije, prof. dr Veselina Vukotica, Komisija ce odmah poceti sa analizom ponuda i vec 10. januara saopstice prve informacije o svom radu, a potrudice se i da odluke sto prije donese. On je, takodje, dodao da Crna Gora mora raditi na oporavku turisticke privrede, u kojem cilju je deset hotela dato na menadzment, za sta su se, do sada, javile tri zainteresovane strane firme iz Francuske, Spanije i Slovenije. Vukotic je najavio da ce uskoro biti raspisan tender za prodaju preradjivackih kapaciteta Kombinata aluminijuma, kao i Duvanskog kombinata u Podgorici i kotorskog "Jugopetrola", a zatim i Instituta "Dr Simo Milosevic" u Igalu.
Uskoro startuje nova pakirnica ULCINJ, 25. decembra (Montena-fax) - Nova oprema za pakovanje soli, nabavljena u Italiji, vec je montirana i pakirnica u Solani "Bajo Sekulic" u Ulcinju, u kojoj ce so biti u pakovanju od po jednog kilograma, uskoro ce i zvanicno biti pustena u rad - javlja Montena-fax. U poslovodstvu Solane isticu da ocekuju da jednokilogramsko pakovanje znatno doprinese povecanju prometa soli, jer su dosad trzistu nudjena samo pakovanja od 10 i 25 kilograma. Inace, na lageru kupce ceka pripremljeno preko 250 tona jestive soli. Za potrebe putne privrede ove sezone je isporuceno oko 700 tona soli za posipanje saobracajnica, a na lageru ima jos oko 500 tona te vrste soli.
Proizvodnja uprkos snijegu i mrazu PLJEVLJA 24. decembra (Montena-fax) - Uprkos izuzetno nepovoljnim vremenskim uslovima, pljevaljski Rudnik je uspio da ovih dana konsoliduje proizvodnju, te da isporuke za Termoelektranu "Pljevlja" podigne na oko pet hiljada tona uglja dnevno, izjavio je danas Monteni-fax Ratomir Stanic, direktor proizvodnje u tom preduzecu. Stanic je precizirao da je tokom jucerasnjeg dana oko 500 tona uglja isporuceno i za tzv. siroku potrosnju, dodajuci da se najveci dio proizvodnje ostvaruje u povrsinskom kopu "Sumane 1". Zbog jakog mraza, sistem za transport otkrivke "Jagnjilo" u kopu "Potrlica" ukljucuje se na svega nekoliko sati preko dana, tako da proizvodnja u tom kopu prakticno zavisi od vremenskih prilika. Zbog jakih mrazeva, prema Stanicevim rijecima, proizvodnju u pljevaljskim ugljenokopima prate cesti kvarovi mehanizacije, tako da sektor odrzavanja ima pune ruke posla, pogotovo zbog nedostatka rezervnih djelova. Danas je doslo i do havarije reduktora separacije, pa su isporuke uglja za gradjane i industrijske potrosace privremeno obustavljene.
O decembarskoj najnizoj cijeni rada ponovo u ponedjeljak PODGORICA, 24. decembra (Montena-fax) - Pregovaracka tijela Saveza samostalnih sindikata Crne Gore, Privredne komore i Vlade Republike Crne Gore sastali su se danas radi pregovora o najnizoj cijeni rada za decembar ove godine, ali konkretan dogovor nije postignut - javlja Montena-fax. Polazeci od ukupne privredne situacije i zivotnog standarda zaposlenih, predstavnici Sindikata, Vlade i Privredne komore dogovorili su se da se o najnizoj cijeni rada, u nacelu, utvrdi dugorocna strategija, radi trajnog i kvalitetnijeg uredjenja tog pitanja. Kako je saopsteno, pregovaracka tijela su postigla dogovor da se pregovori nastave u ponedjeljak, 27. decembra ove godine, kada ce se, kako se ocekuje, utvrditi najniza cijena rada za decembar. Inace, oktobarska najniza cijena rada iznosila je 50 maraka, a crnogorski Sindikati insistiraju da se taj iznos poveca, kako bi u februaru dosegao iznos od 94 marke, koliko je to bilo i prije vise mjeseci.
Skupstina Crne Gore: Budzet za iducu godinu 393 miliona i 970 hiljada maraka PODGORICA, 23. decembra (Montena-fax) - Skupstina Republike Crne Gore danas je zapocela svoju drugu redovnu sjednicu jesenjeg zasjedanja, posvecenu predlogu budzeta Republike Crne Gore za iducu godinu, koji je predlozen u iznosu od 393 miliona i 970 hiljada njemackih maraka. Obrazlozio predlozeni budzet, ministar finansija Miroslav Ivanisevic, rekao je da je on zasnovan na projektovanoj velicini drustvenog proizvoda, kao i opredjeljenjima vezanim za sprovodjenje daljih reformi, afirmaciju trzisnih uslova privredjivanja, integraciju privrede u medjunarodne ekonomske tokove i stimulisanje izvozno orijentisane privrede. "Budzetska potrosnja, kao segment ukupne javne potrosnje za 2000-tu godinu, polazi od principa realizovanih u predhodnim godinama, koji su bili usmjereni na odrzavanje dostignutog cilja da se ukupna javna potrosnja finansira iskljucivo iz realnih izvora. Tako je za 2000-tu godinu planirano da ukupna javna potrosnja, nakon izuzetih transfera, u drustvenom proizvodu ucestvuje sa 47 posto, a budzet kao segment ukupne javne potrosnje sa 24 posto", rekao je ministar Ivanisevic, isticuci da je budzetska politika za narednu godinu pretpostavlja odrzavanje budzetske ravnoteze i prioritetno izvrsavanje obaveza, vezanih za efikasno funkcionisanje organa republicke uprave i pravosudja, kao i redovno servisiranje obaveza koje se odnose na isplatu zarada i drugih licnih primanja, socijalnih davanja i ucenicki studentski standard. On je dodao i da su budzetskom politikom za narednu godinu predvidjena veca izdvajanja za premije regresa u poljoprivredi, kao i za prosvjetu, kako zbog otvaranja novih univerzitetskih jedinica, tako i zbog realizacije odgovarajucih programskih aktivnosti. Takodje su predvidjena i veca sredstva za zdravstvenu zastitu nezaposlenih i medjunarodnu saradnju. Znacajan dio sredstava planiran je i za investicije, u dijelu javnih radova, kao i za rjesavanje stambenih potreba zaposlenih u upravi, pravosudju i obrazovanju. Sredstva za rjesavanje problema tehnoloskih viskova i raseljenih lica planirana su u skromnijem obimu, zbog pomoci medjunarodne zajednice, od koje se ocekuje da kroz svoje programske aktivnosti u narednoj godini obezbijedi odgovarajuci iznos sredstava za rjesavanje tih problema. Budzetom je planirano i finansiranje odgovarajucih programskih aktivnosti u oblasti nauke, kulture, sporta, zatim dnevnog lista "Pobjeda", zatim nedjeljnika "Koha Javore" na albanskom jeziku, kao i Radio-televizije Crne Gore. U raspravi koja je uslijedila, a u kojoj su, uglavnom, ucestvovali poslanici Socijalisticke narodne partije i ministri iz Vlade Crne Gore, kroz brojne replike izrazena su nastojanja poslanika SNP-a da predlog budzeta predstave kao izuzetno nerealan, preveliki, da u njemu nijesu iskazani svi izvori prihoda i tome slicno, sto su predstavnici Vlade demantovali. Uzgred, bilo je i dosta ponavljanja vec poznatih prica o svercu i kriminalu u Crnoj Gori, a na neka od pitanje te vrste odgovarao je i premijer Filip Vujanovic.
Predsjednistvo Vijeca Sindikata Crne Gore: Ne moze se sa evropskim cijenama i africkim platama PODGORICA, 23. decembra (Montena-fax) - Predsjednistvo Vijeca Saveza samostralnih sindikata Crne Gore ocijenilo je da je nesnosljivo - kako je receno - da imamo evropske cijene, a africke plate, pa je nagovijesdjtena mogucnost organizovanja generalnog strajka u Republici. Predsjednistvo je - na danasnjoj sjednici, u prosirenom sastavu - razmatralo socijalno-ekonomsku situaciji u Crnoj Gori, posebno status zaposlenih, odbacivsi, pritom, predlog Privredne komore Crne Gore da se odustane od utvrdjivanja najnize cijene rada, odnosno njenog povecanja, a donijelo je i odluku o dodjeli 58 stipendija za tekucu skolsku godinu - javlja Montena-fax. Predsjednistvo je osnazilo, ali i prosirilo zakljucke Vijeca od 23. novembra, u kojima su istaknuti brojni zahtjevi prema drzavnim ciniocima i generatorima socijalno ekonomskog stanja u Crnoj Gori i posebno prema Vladi i Skupstini Crne Gore, i jos jednom stavilo do znanja da ce Sindikat primijeniti sva legalna sredstva sindikalne borbe za ostvarivanje svojih ciljeva, pogotovo sto se - kako je receno - stice utisak da relevantni faktori drzave i politike Crne Gore Sindikat ne shvacaju ozbiljno. Zahtijevane su hitne mjere radi stabilizacije materijalno-socijalnog ambijenta, uz ukazivanje da i najavljeni aktuelni strajkovi u Crnoj Gori najbolji pokazatelji stanja u kojem se nalazimo. Culo se da je Crna Gora najskuplja republika od svih bivsih republika SFR Jugoslavije, uz ilustraciju da je najniza cijena rada u Makedoniji 170, u Federaciji BiH 200, u Republici Srpskoj 82 i u Hrvatskoj 370 njemackih maraka. Data je puna podrska pregovarackom timu Sindikata u realizaciji zahtjeva da se do kraja februara najniza cijena rada vrati na nivo na 94 njemacke marke, koliko je bila prije vise od godinu dana, cime je i odbijen predlog Privredne komore Crne Gore o ukidanju minimalne cijene rada. Prihvacen je prijedlog predsjednika Danila Popovica da se jos jednom u svim sindikalnim strukturama hitno snimi socijalno-ekonomsko stanje zaposlenih kako bi se provjerili razlozi za eventualno zakazivanje generalnog strajka u Crnoj Gori, jer je - kako je receno - vise nesnosljivo da imamo evropske cijene, a africke plate. Predsjednistvo Sindikata Crne Gore donijelo je danas odluku da dodijeli 58 stipendija, iako je konkurs bio raspisan samo za 50 stipendija. Naime, svih 58 kandidata koji su na konkursu ispunili uslove bice korisnici stipendije koja se krece na nivou minimalne cijene rada u Crnoj Gori.
Tenderska komisija najavila : Sjutra otvaranje ponuda za izbor finansijskog savjetnika PODGORICA, 23. decembra (Montena-fax) - Tenderska komisija sjutra ce zvanicno otvoriti koverte prijava na konkurs za izbor finansijskog savjetnika za privatizaciju Elektroprivredu Crne Gore, Telekoma Crne Gore, potom HTP "Boka", HTP "Budvanska rivijera" i HTP "Ulcinjska rivijera", te dionicarskog drustva "Plantaze" Agrokombinata "13 jul" iz Podgorice. Tenderska komisija pozvala je strane finansisjke savjetnike da posalju ponude za izbor savjetnika za crnogorska preduzeca i turisticku privredu za njihovu privatizaciju i prodaju strateskom investitoru. Otvaranjem koverata zavrsava se konkurs za prijave, Tenderska komisija ce, nakon toka, obaviti analize i izabrati najpovoljnije ponudjace za mjesta finansijskog savjetnika za navedena preduzeca pojedinacno, ili grupe preduzeca.
Monetarni savjet NB CG: Pozitivna kretanja - kurs se stabilizovao PODGORICA, 23. decembra (Montena-fax) - Monetarni savejt narodne banke Crne Gore pozitivno je ocijenio realizaciju dvovalutnog sistema, odnosno monetarna kretanja u prvoj dekadi decembra, posebno zbog stabilizacije kursa njemacke marke. Povoljnim su ocijenjena i kretanja na medjubankarskom trzistu deviza, kao i mjenjacki poslovi na salterima poslovnih banaka u Crnoj Gori. Monetarni savjet je, takodje, ocijenio da nema potrebe za novim korekcijama valutnog kursa - javlja Montena-fax.
Savezni zavod za statistiku: Plate u Crnoj Gori vece nego u Srbiji cak za 1.035 dinara PODGORICA, 23. decembra (Montena-fax) - Razlika u prosjecnim platama u Srbiji i Crnoj Gori za novembar ove godine iznosi 1.035 dinara, naravno, u korist Crne Gore. Kako je saopstio Savezni zavod za statistiku, prosjecna neto plata u novembru u Srbiji - bez Kosova - bila je 1.580 dinara, a u Crnoj Gori 2.615 dinara. Prosjecna novembarska plata u Srbiji porasla je za 7,9 odsto, a u Crnoj Gori 22,5 odsto.
Rukovodstvo Privredne komore upozorava: Najniza cijena rada se ne moze povecavati PODGORICA, 16. decembra (Montena-fax) - Upravni odbor Privredne komore Crne Gore zakljucio je da se najniza cijena rada ne moze povecati, kako je to predlozilo Vijece Saveza samostalnih sindikata Crne Gore, naglasavajuci da se to moze uciniti jedino ako iza toga stoje odgovarajuci proizvodni rezultati. Upravni odbor Komore, takodje, smatra da treba preispitati Opsti kolektivni ugovor i posebno institiuciju najnize cijene rada, jer se smatra da postojeca rjesenja ne odgovaraju sadasnjim uslovima poslovanja, niti da su slicna sa bilo kojom zemljom trzisne ekonomije - javlja Montena-fax.
Sindikat Crne Gore "odgovara" Privrednoj komori: Najniza cijena rada ce se povecavati ili ce biti strajk PODGORICA, 16. decembra(Montena-fax) - Stav rukovodstva Privredne komore Crne Gore da bi trebalo napusti instituciju najnize cijene rada, naisao je na energicno odbijanje u Vijecu Saveza samostalnih sindikata Crne Gore, iako u Sindikatu potvrdjuju potrebu pokretanja postupka za promjenu nekih odredbi Opsteg kolektivnog ugovora, tim prije sto je Sindikat i sam trazio da se u tom dokumentu radnicka prava utvrde na visem nivou - javlja Montena-fax. "Napustanje instituta utvrdjivanja najnize cijene rada, kako je predlozio Upravni odbor Privredne komore, ne samo da djeluje zacudjujuce, nego bi - ukoliko bi se to desilo - imali pravnu prazninu", ocjena je Sindikata Crne Gore, uz isticanje da bi time doslo do urusavanja svih propisa iz domena zarada, pa i najnuze cijene rada.
Crna Gora jedina zemlja na svijetu sa dvije tudje monete PODGORICA, 16. decembra (Montena-fax) - Profesor na Ekonomskom fakultetu u Podgorici, dr Veselin Vukotic, potpredsjednik vladinog Savjeta za privatizaciju, ocijenio je da Crna Gora vise nema vremena da ceka, odnosno da mora odmah obezbijediti punu ekonomsku nezavisnost, time sto ce kompletno zakonodavstvo u ekonomiji prenijeti na organe Republike Crne Gore. Prof. dr Vukotic je ukazao i da je Crna Gora jedina drzava na svijetu koja koristi dvije tudje valute, naglasavajuci da je i dinar tudja valuta, jer njeno stampanje ne kontrolisu vlasti u Crnoj Gori - prenosi agencija Montena-fax. "Nemamo vremena da cekamo, vec moramo kompletno zakonodavstvo u ekonomiji premijeti na organe Crne Gore. Ako, na primjer, zelite otvoriti banku, dozvolu za to morate traziti od jugoslovenske Centralne banke, sa kojom niko iz inostranstva ne zeli imati veze", rekao je prof. dr Vukotic, obracajuci se ucesnicima okruglog stola u podgorickom Centru za preduzetnistvo. Profesor Vukotic je posebno naglasio da je Crna Gora isuvise mala da bi bila zatvorena, te da je otvaranje prema svijetu posebna obaveza, jer joj je nuzno trziste mnogo sire od domaceg i bez ulaska stranog kapitala. "Bez cvrste valute nema govora o novim investicijama, niti o ekonomskim i politickim slobodama gradjana Crne Gore. Dvovalutni sistem daje neke rezultate, ali smo mi tako jedina zemlja u svijetu koja ima dvije tudje valute, jer je i dinar u Crnoj Gori tudja valuta, cije stampanje ne kontrolisu vlasti u Podgorici", rekao je, uz ostalo, prof. dr Veselin Vukotic.
Industrijska proizvodnja u novembru veca 6,9 odsto PODGORICA, 15. decembra (Montena-fax) - Industrijska proizvodnja u Crnoj Gori u novembru veca je za 6,9 odsto nego u oktobru, ali je za 11,1 odsto manja u odnosu na proslogodisnju mjesecnu proizvodnju i 18,9 odsto u odnosu na novembar prosle godine, saopstio je danas direktor Republickog zavoda za statistiku Ilija Stanisic, a prenosi Montena-fax. Iako je proizvodnja u novembru veca od oktobarske, ona nije popravila kumulatiovne rezuzltate, pa se zaostajanje od 6,1 odsto za deset mjeseci ove godine povecalo za 1,3, a za 11 mjeseci ove godine biljezi se 7,4 odsto manja proizvodnja, u odnosu na uporedni period prosle godine. Uticaj pojedinih grana na ukupne rezultate privredjivanja je razlicit, pa je deset grana zabiljezilo vecu proizvodnju, a ostalih dvadeset nizu proizvodnju za 11 mjeseci ove godine, u odnosu na proslogodisnji period. Treba istaci da u novembru veliki broj preduzeca nije proizvodio- kao sto su : Rudnik mrkog uglja u Beranama, Livnica i Valjaonica Zeljezare Niksic, "Trepca" u Pljevljima, EI "Obod" na Cetinju, "Kristal" u Rozajama, "Metaloprerada" u Plavu, "Henkel Rivijera" u Kotoru, "Gradjevinar" u Pljevljima, "Jekon" u Bijelom Polju, "Eko meso" u Bijelom Polju , "Mesopromet" u Podgorici i druga.
Izvoz u blagom porastu uvoz u opadanju PODGORICA, 15. decembra (Montena-fax) - Crnogorska preduzeca izvezla su u novembru robu u vrijednosti deset miliona dolara, ili za 3,6 odsto vise nego u istom mjesecu prosle godine, a uvezla vrijednosti 19 miliona dolara, ili za 32,2 odsto manje nego prosle godine - prenosi Montena-fax. Ukupan izvoz za 11 mjeseci ove godine je 113 miliona dolara, ili 6,6 odsto manje nego u istom periodu prosle godine, a ukupan uvoz 325 miliona dolara ili 6,8 odsto vise nego prosle godine. Deficit u robnoj razmjeni Crne Gore sa inostranstvom za 11 mjeseci iznosi 212 miliona dolara, pa je stepen pokrivenosti uvoza izvozom 34,8 odsto.
Troskovi zivota u novembru porasli za 21,7 odsto PODGORICA, 15. decembra (Montena-fax) - Troskovi zivota u novembru u Crnoj Gori povecani su za 21,7 odsto, sto je najveca stopa povecanja ostrvarena u jednom mjesecu. Tako visok rast troskova uslovljen je povecanjem izdataka za ogrijev i osvjetljenje - 45,2 odsto, duvan i pice 39,2, pokucstvo 23,8, odjecu i obucu- 20,1, higijenu i zdravlje 20,1, ishranu 19,9, kulturu i razonodu 19,1, saobracaj i PTT 618,5 i za stan 8,3 odsto, saopstava Republicki zavod za statistiku, a prenosi Montena-fax. Kumulativna stopa rasta troskova zivota dosta je visoka, pa je za isti obim roba i usluga licne potrosnje u periodu januar - novembar ove godine trebalo izdvojiti za 58,6 odsto vise sredstava nego u istom periodu prosle godine. Troskovi zivota u novembru ove godine u odnosu na isti proslogodisnji mjesec povecani su 105 odsto, dok su u odnosu na decembar povecani za 99,2 odsto.
Maloprodajne cijene u Crnoj Gori u novembrku skuplje za cetvrtinu PODGORICA, 15. decembra (Montena-fax) - Maloprodajne cijene u novembru u Crnoj Gori, povecane su za 25,3 odsto u odnosu na oktobar, sto je njihov najveci mjesecni rast u ovoj godini. Ukupno su najvise, porasle cijene industrijskih proizvoda- 29 odsto, a najmanjencijene usluga za 11 odsto - prenosi Montena-fax, dodajuci da je visoka stopa rasta cijena u novembru registrovana kod pica 21,7 odsto i kod poljoprivrednih proizvoda 11,2 odsto. Cijene industrijsko-prehrambenih proizvoda povecane su za 32 odsto, cemu su najvise doprinijele vece cijene elektricne energije za 66,1 odsto. Industrijsko prehrambeni proizvodi poskupili su za 28,1 odsto, zbog vecih cijena hljeba i tjestenina za 58,5 odsto preradjenog i konzerviranog mesa za 31,1 odsto, zacina za 32,7 konditorskih proizvoda za 25,6 odsto... Cijene pica vece su za 21,7 odsto, zbog poskupljenja alkoholnih za 24,7 odsto i bezalkoholnih za 15,6 odsto. Poljoprivredni proizvodi skuplji su za 11,2 odsto. U toj grupi poskupila su kokosja jaja 22,1 , svjeze voce - osam i povrce 4,2 odsto, dok je svjeza riba pojeftinila za 5,5 odsto. Zanatske usluge poskupile su 32,4, licne 44,2, usluge obrazovanja 20,1, PTT usluga za 14,3 , prevoza putnika za 8,1, komunalnih usluga za 5,8 i usluga drustvene svojine za cetiri odsto. Ukupan indeks cijena na malo u periodu januar-novembar ove godine bio je veci 52,5 odsto u odnosu na isti period prosle godine. Stopa rasta cijena na malo u novembru ove, u odnosu na novembar 1998. godine veca je za 94,5 odsto, dok je u odnosu na decembar veca 89,1 odsto.
Dimitrije Vesovic, portparol Monetarnog savjeta NB CG: Finansijski sektor osptruise dvovalutni sistem PODGORICA, 15. decembra (Montena-fax) - Portparol Monetarnog savjeta Narodne banke Crne Gore Dimitrije Vesovic ocijenio je da u realizaciji programa dvovalutnog sistema u Crnoj Gori ima i ne malo opstrukcije, zbog cega sistem sporije zazivljava i daje efekte. On je posebnu ukazao da je dinar sada "zarobljen" u Crnoj Gori, jer se njime nigdne drugo ne moze trgovati, nakon prekida platnog prometa sa Srbijom - prenosi Montena-fax "Vise od polovine pravnih subjekata vec isplacuje plate u markama. U tome, medjutim, ima taktiziranja. Tako, recimo, kompletan finansijski sektor, iako ima mogucnosti, plate ne isplacuje u devizama. Ito tako opstruira i privatni sektor, koji je i inace bio poluilegalan u isplatama zarada" - rekao je Vesovic za danasnju "Pobjedu", precizirajuci da bi, u slucaju da i oni plate daju u markama, situacija bila znatno bolja, a i budzetski prihodi znatno bogatiji. "Da imamo otvoreno trziste prema Srbiji, uvodjenjem marke imali bismo i dvije novcane mase. Za srecu, ili nesrecu, dinar je sada zarobljen u Crnoj Gori - tu cirkulise i ne moze da izaze van granica, pa sluzi samo kao sredstvo izmedju onih koji su primorani da primaju dinare, iako nerado", rekao je Vesovic, naglasavajuci da sada, ipak, svako nastoji da se oslobodi domace valute.
Potrosacima isporucena 862 miliona kilovat-sati PLJEVLJA 13. decembra (Montena-fax) - Najveci crnogorski proizvodjac elektricne energije - Termoelektrana "Pljevlja" juce je ispunila godisnji plan proizvodnje od 957 miliona kilovat-sati - saopstio je danas na konferenciji za novinarae direktor tog energetskog pogona Slavko Vukasinovic, precizirajuci da je pljevaljski agregat potrosacima u Crnoj Gori ove godine isporucio ukupno 862 miliona kilovat-sati elektricne energije, dok je ostatak proizvedene struje potrosen za sopstvene potrebe. Ukoliko ne bude novih, nepredvidjenih zastoja, Termoelektrana ce do kraja ove godine potrosacima isporuciti jos 80 miliona kilovat-sati, pa se ocekuje da, sa proizvodnjom, vrijednom oko 40 miliona dolara -godisnji bilans bude premasen za nesto vise od devet odsto. Vukasinovic je istakao da je pljevaljski blok proizvodni plan ispunio, kako je rekao, uprkos neregularnim uslovima u kojima se odvijala proizvodnja, podsjetivsi da je, umjesto zbog planirane rekonstrukcije kotla i modernizacije procesa upravljanja, Termoelektrana ljetos bila tri mjeseca izvan pogona zbog ratnih dejstava NATO alijanse. On je za neregularne uslove proizvodnje optuzio i Saveznu vladu, ocijenivsi da je zaslugom administracije Momira Bulatovica, zaustavljena realizacija ruskog robnog kredita, namijenjenog upravo za rekonstrukciju Termoelektrane "Pljevlja". To je, prema Vukasinovicevim rijecima, razlog zbog koga propusteno u ovoj, mora biti nadoknadjeno iduce godine. U suprotnom, pljevaljski blok, kako je rekao, nece moci da postigne spremnost, neophodnu da se ispuni bilans, prema kome bi energetskom sistemu Crne Gore iz Pljevalja, iduce godine trebalo isporuciti 902 miliona kilovat-sati.
Hoteli Ski-Centra "Durmitor" spremni za zimsku sezonu ZABLJAK, 13. decembra (Montena-fax) - Hoteli i rent-a vile, koji posluju u sastavu Ski-centra "Durmitor" na Zabljaku, spremni su za prijem prvih gostiju u predstojecoj zimskoj turistickoj sezoni, rekla je danas Monteni-fax Ana Grbovic, sef prodajne sluzbe u tom hotelsko-turistickom preduzecu, dodajuci kako se od 25. decembra ocekuje prvi veci turisticki talas. Zabljacki hotelijeri su, prema njenim rijecima, uoci zimske turisticke sezone priveli kraju najneophodnije radove na renoviranju i umivanju hotela "Jezera" i "Planinka", a zavrsena je i izgradnja jos jednog ski-lifta, koji ce na skijalistu Savin Kuk za ljubitelje skijanja, obezbijediti novih hiljadu metara kvalitetnih skijaskih staza. Takodje, privedeno je kraju i redovno servisiranje zicara, kao i uredjenje dva restorana na skijalistima, a u Ski centru su proteklih nedjelja zavrsili poslove i na pripremi ovogodisnje zimnice i u zamrzivace i pusnice, smjesti zalihe od cak 15 tona mesa. Inace, u Ski centru "Durmitor" do 24. decembra vazi cjenovnik, prema kome polupansion na bazi dvokrevetne sobe u hotelu "Durmitor" kosta 20, a u hotelu "Zabljak" 28 maraka, dok za jednodnevni najam cetvorokrevetnog apartmana u rent-a vilama, valja izdvojiti 120 maraka. Hoteli "Jezera" i "Planinka" bice otvoreni od 25. decembra, kada ce na snagu stupiti i novi cjenovnik, prema kome ce polupansion u dvokrevetnoj sobi u "Jezerima" kostati 60, a u "Planinki" 40 maraka. Za po pet maraka, poskupice i boravak u hotelima "Zabljak" i "Durmitor", dok ce cijene najma apartmana u rent-a vilama ostati nepromijenjene. Osim troskova za boravak u jednom od hotela, ljubitelje skijanja na Zabljaku ocekuje i dodatni trosak za ski-pas, koji - u slucaju da se kupuje dnevno, kosta 20 maraka. Jednonedjeljno koriscenje ski-liftova i zicara kosta 120, dok za desetodneno skijanje na poddurmitorskim stazama, valja izdvoiti 150 maraka.
Herceg Novi : Uspjesan start prvog BIH-Crnogorskog preduzeca HERCEG NOVI, 13. decembra (Montena- fax) - Preduzece "Plava devetka" iz Herceg Novog i "Sipad", iz Sarajeva, osnovali su prvo zajednicko bosansko-hercegocko-crnogorsko preduzece, a prvi mjeseci poslovanja pokazuju ekonomsku opravdanost ovog poslovnog odnosa. "Plava devetka", u svojim pogonima u Herceg Novom, bavi se proizvodnjom metalnog namjestaja i galanterije za potrebe "Sipada", koji brine o marketingu i plasmanu te robe. Iako je mrtva sezona, za tu vrstu proizvoda, svi hercegnovski kapaciteti stalno su zaposleni. Tokom ove godine, partneru iz Sarajeva isporuceno je robe u vrijednosti oko 300 hiljada maraka. Sav kapital koji iz tog odnosa proistekne bice ulozen u novu mjesovitu firmu. Hercegnovski privednici ocjenjuju da ce prvo pozitivno iskustvo postaknuti i druge da podju primjerom "Plave devetke" i "Sipada".
Mojkovac: Francuzi zainteresovani da kupe tekstilnu fabriku "KOM" MOJKOVAC, 13. decembra (Montena-fax) - Fabrika tekstilne industrije "Kom", iz Polja, kod Mojkovca, tokom ove sedmice nece raditi, zbog toga sto nije blagovremeno stigla sirovina od partnera "Rodijer" iz Pariza. Prema rijecima direktora "Koma" Radoja Boskovica u toj fabrici trenutno radi i 60 radnika na odredjeno vrijeme, a period radne pauze iskoristice se za obuku jos 25 novih radnika. Program privatizacije "Koma" kroz stecaj vec je uradjen, a potrebno je jedino da se okonca stecajni postupak, sa cim su, inace, saglasni povjerioci. Partner iz Pariza, koji je dopremio 39 savremenih masina, vrijednih 300 hiljada maraka, zainteresovan je i za kupovinu te mojkovacke fabrike.
Sindikalno povjerenistvo - Kotor: Industrija na samom izdisaju KOTOR, 12. decembra (Montena-fax) - Prema podacima Povjerenistva Saveza samostalnih sindikata u Kotoru, u drustvenim preduzecima u toj opstini svakog mjeseca je sve manje radnika koji dolaze na posao, a plate se skoro svuda primaju sa velikim zakasnjenjem, ili se uopste ne dobijaju - prenosi Montena-fax. U kotorskoj industriji, gdje je prije sankcija radilo 2.300 radnika, sada je u radnom odnosu oko 900 uposlenih, od kojih je skoro 600 na prinudnom odmoru. U Industriji modne konfekcije"Jadran" iz Perasta u toku je steceni postupak, a postoji realna mogucnost da ta mjera bude zavedena i u "Henkel Rivijeri". U tom kolektivu, zatim u konferkciji "Jadran" i Stampariji "Andrija Paltasic", masine se uopste ne pokrecu. Posebno zabrinjava rasprodaja brodova "Jugooceanije", nekad uglednog svjetskog brodara, koji je flotu od 24 broda sveo na samo osam. Time je vise od hiljadu radnika ostalo, ili ce uskoro ostati bez posla.
Herceg Novi: "Imlek" ce isporucivat samo sestinu kolicine mlijeka HERCEG NOVI, 12. decembra (Montena-fax) - Kolektiv "Imleka" iz Padinske Skele saopstio je nercegnovskom poslovnom partneru PKB, da ce iduce sedmice ta potrebe trzista na Crnogorskom primorju biti nastavljena isporuka mlijeka, ali u znatno reduciranoj kolicini od 10 hiljada litara. Medjutim, kako je ranije svake sedmice za to podrucije stizalo sest pouta vise mlijeka, taj napitak ce se prodavati samo na podruciju Herceg Novog, javlja Montena-fax. Inace, pocetkom naredne sedmice dio poslovodnog tima PKB-a otputovace u Beograd, gdje ce, u dogovoru sa "Imlekom", posjetiti Ministarstvo poljoprivrede Srbije i pokusati da isposluje odobrenje za nastavak isporuke uobicajenih koliclina mlijeka za trziste na Crnogorskom primoriju. Sadasnjom zabranom dopremanja ranijih kolicina mlijeka gubi i "Imlek", jer ne radi linija za preradu mlijeka, niti pogon za proizvodnju kiselomlijecnih napitaka u Zelenici u kojega je proizvodjac iz Srbije. prije kratkog vremena, investirao milion ipo maraka.
"Vijesti" pisu: Uskoro zakon o Narodnoj Banci Crne Gore PODGORICA, 11. decembra (Montena-fax) - Monetrani savjet Narodne banke Crne Gore intenzivno radi na pripremi predloga zakona o crnogorskoj Centralnoj banci, odnosno na izradi kompletne zakonske infrastrukture, koja se tice centralne monetarne vlasti, kao i izradi zakona kojima se uredjuje oblast bankarskog poslovanja - pisu danasnje podgoricke "Vijesti", a prenosi Montena-fax. Predsjednik Monetarnog savjeta Bozidar Gazivoda objasnio je da Crna Gora mora zaokruziti svoju monetarnu suverenost, a sto se tice nacina kontrole finansijskog poslovanja, on je kazao da su trgovina i kratkorocni krediti u dinarima, zbog malog interesovanja svedeni na minimum, za koji nije portrebna kontrola. Monetrani savjet je, preme njegovim rijecima, stavio fokus na kontrolu medjubankarskog deviznog trzista, za koji postoji mnogo vece interesovanje. On je za sada konstatovao postovanje propisa od strane ucesnika u trgovini. "Za sada se ne planira formiranje komisije za hartije od vrijednosti na nivou Crne Gore, jer bi prvo trebalo da se razradi njihova trgovina. Trenutno, gotovo i da nema prometa, izuzev neke vrste vjestacke trgovine na saveznom nivou" - objasnio je Gazivoda razlog zasto Crna Gora jos uzvijek nije oformila svoju komisiju za hartije od vrijednosti.
Monetarni savjet NB CG: Banke prodaju samo manje iznose deviza PODGORICA, 10. decembra (Montena-fax) - Monetarni savjet Narodne banke Crne Gore ocijenio je da je medjubankarsko trziste deviza dobro startovalo, uz konstataciju da treba imati strpljenja zbog pocetnih nesnalazenja, posto devizno trziste odavno nije funkcionisalo. Pored kupovine, pocela je i prodaja deviza na bankarskim salterima, mada jos ne svuda - javlja Montena-fax. Prema rijecima Dimitrija Vesovica, portparola Monetarnog savjeta, banke ce za sada gradjanim prodavati samo manje sume deviza, a ako neko zeli da kupi vece iznose bice upucen na medjubankarsko trziste. Inace, mjenjackim poslovima nece moci da se bave ekspoziture banaka cija su sjedista u Srbiji. Agencija dodaje da je prodajni kurs u Montenegrobanci 22 dinara za jednu njemacku marku, u Niksickoj banci 23,20 dinara, a u Crnogorskoj komercijalnoj banci 22 dinara za marku.
"Obod" Cetinje : Novi direktor je Aleksandar Mijatovic CETINJE, 10. decembra (Montena-fax) - Upravni odbor Holding kompanije "Obod" sa cetinja za novog generalnog direktora izabrao je Aleksandra Mijatovica, dosadasnjeg direktora preduzeca "Konzum", a koji je, inace, dvije decenije radio u "Obodu". Novi direktor je u obavezi da do kraja decembra sacini cjelovit program rada Holding kompanije, kao i da imenuje svoje najblize saradnike, odnosno poslovodni tim "Oboda". Najavljeno je da ce proizvodnja u tri fabrike uskoro ponovo startovati.
Dimitrije Vesovic, clan Monetarnog savjeta NB CG: Samo cijene u markama moraju biti stabilne PODGORICA, 9. decembra (Montena-fax) - Primjena dvovalutnog sistema izaziva mnoge nedoumice, kako u siroj javnosti, tako i medju trgovcima, pa su cijene mnogih proizvoda jos uvijek nestabilne. Tim povodom Dimitrije Vesovic, portparol Monetarnog savjeta Narodne banke Crne Gore, izjavio je da cijene u markama za sve proizvode moraju biti stabilne, dok se jedino mogu mijenjati dinarske cijene, u zavisnosti od kretanja kursa. Jedino moraju neizmijenjene ostati dinarske cijene za proizvode koje kontrolise Vlada, a to su cijene hljeba, mlijeka, elektricne energije, PTT usluga, kao i tecnih goriva - prenosi Montena-fax. "Jednom iskazane cijene u markama ne mogu biti mijenjane, inace ce djelovati inspekcija i obaviti svoj posao", rekao je Vesovic, isticuci da je jedino moguce cijene u markama korigovati kada je roba nabavljena po vecoj cijeni, od nekog novog dobavljaca. On je dodao da je formiranje cijena u dinarima slobodno, osim za osnovne zivotne namirnice, cije su cijene kontrolisane, kao i PTT usluge, elektricnu energiju i tecna goriva. "Zvanicni kurs od 1:20 obavezan je u obracunu samo za kontrolisane cijene, dok za ostale vazi trzisni kurs i cijene se formiraju slobodno", naglasio je Vesovic.
Podgoricka policija juce uhapsila 15 dilera PODGORICA, 8. decembra (Montena-fax) - "Crnogorska policija, u nastavku akcije protiv ulicnih prodavaca deviza, juce je uhapisla 15 dilera i od njih zaplijenila 78 hiljada maraka, 16 hiljada dolara i vecu kolicinu dinara", izjavio je za danasnje "Vijesti" pomocnik ministra unutrasnjih poslova Crne Gore Vuk Boskovic. Prema rijecima Boskovica, protiv svih privedenih bice podnesene krivicne prijave za djelo nedozvoljene trgovine i pokrenut prekrsajni postupak zbog krsenja Zakona o deviznom poslovanju. Od prosle subote, kada je po nalogu Vlade pocela akcija eliminisanja sivog trzista deviza u Crnoj Gori, privedeno je vise od 70 dilera od kojih su oduzete devize u vrijednosti 340 hiljada maraka i vise od 100 hiljada dinara - prenosi Montena-fax.
Telekom Crne Gore najavio: Dogodine jos jedna mreza mobilne telefonije PODGORICA, 8. decembra (Montena-fax) - Telekom Crne Gore odlucio je da na teritoriji Crne Gore uspostavi novu, sopstvenu mrezu mobilne telefonije, tako da ce dosad jedini provajder ProMonte dobiti jaku konkurenciju - javlja Montena-gax, dodajuci da je planirano da nova mobilna mreza obezbijedi servisiranje od 40 do 60 hiljada pretplatnika. Predvidja se da se, u sklopu istog projekta, pored osnovnih usluga, obezbijedi i prikljucenje na mrezu oko 16 hiljada korisnika ruralne telefonije, kao i privatne i ostale mreze i ostale servise. Procijenjeno je da ce realizacija tog projekta stajati oko 20 miliona americkih dolara, a ocekuje se da bude gotov do pocetka jula naredne godine.
Povodom stecajnog postupka u "Henkel Rivijeri" : Od Beckog "henkela" jos nema odgovora KOTOR, 8. decembra (Montena-fax) - Vecinskom vlasniku mjesovitog preduzeca "Henkel Rivijera" iz Kotora, "Henkelu" u Becu, gradonacelnik Kotra Nikola Konjevic uputio je pismo krajem novembra, u kojem moli da bude informisan o namjerama austrijskog partnera, kako bi se u Kotoru mogla opredjeliti poslovna politika, a dan kasnije na istu adresu uputilo je pismo i Ministarstvo privrede Crne Gore, u kojem se saopstava da kolektiv ne radi dvije i po godine, te da duguje vise od sest miliona maraka , ali iz Austrije jos uvijek nema odgovora Ministarstvo trazi da se preduzmu zajednicke akcije radi aktiviranja proizvodnje i predlaze odrzavanje sastanka u Crnoj Gori, na kojem bi se razgovaralo o toj temi. U "Henkelu" su potvrdili da su primili ta pisma, medjutim na njih jos uvijek nisu odgovorili.
Tivat : Za izgradnju golf terena najvise zainteresovani Svajcarci TIVAT, 8. decembra (Montena-fax) - Izgradnja prvog golf igralista u Crnoj Gori planira se u blizini aerodroma Tivat, tri do pet kilometara jugoistocno od Tivta, zahvatice povrsinu 73 hektara zemljista, koje je konfiguracijski veoma pogodno za ovakav sportski obekat, igraliste ce imati 18 rupa, a izgradnja ce kostati oko cetiri miliona maraka - javlja Montena-fax dodajuci da su za izgradnju got objekta posebno zainteresovane svajcarske firme i banke. Odgovorni iz kompanije "Merkur" iz Budve, koji su bili domacini gostima iz Svajcarske, smatraju da ce izgradnja trajati dvije godine. "Merkur" takodje razmatra mogucnost da osnuje Akcionarsko drustvo "Golferi", u koje bi svaki igrac mogao da postane akcionar.
Na trzistu Boke kotorske : Cijene svakim danom sve vece KOTOR, 7. decembra (Montena-fax) - Proteklih nekoliko dana u bokeljksim opstinama cijene prehrambenih i ostalih proizvoda izrazene u markama permanentno rastu, sto izaziva negodovanje gradjana i proteste vlasnicima trgovinskih radnji ili inspekcijskim sluzbama, javlja Montena-fax dodajuci objasnjenje trgovaca da skoro svaka nova posiljka iz Srbije dolazi sa vecom cijenom, te da je isporuka uslovljena placanjem u devizama. Da bi dosli do roba potrebnih trzistu, trgovci su prinudjeni da kupuju marke na crnom deviznom trzistu , gdje marku placaju dinar i po do dva vise od zvanicnog kursa, a tu razliku oni kalkulisu u cijeni koju palcaju musterije , tako, tvrde oni, izbjegavaju poslovanje sa gubitkom.
Petar Vujovic, direktor Narodne banke Crne Gore: Dok imaju dinara banke ce tesko prodavati devize PODGORICA, 7. decembra (Montena-fax) - Direktor Narodne banke Crne Gore Petar Vujovic izjavio je da ce poslovne banke u Crnoj Gori poceti i da prodaju, a ne samo da otkupljuju devize na trzistu, s tim sto ce kurs odredjivati same, na osnovu poslovnog interesa i stanja na deviznom trzistu. On je dodao da ce kurs od prethodnog dana biti orjentir i za naredni dan i nove transakcije, ali i signal Monetarnom savjetu za objavljivanje novog kursa - prenosi Montena-fax. Vujovic je, u izjavi za "Pobjedu", ukazao da ovih dana banke samo otkupljuju deviza od gradjana i to ce, vjerovatno raditi dok imaju dinara. Kasnije ce, medjutim, kada sakupe vise deviza brze i normalnije teci proces prodaje strane valute gradjanima. Prema rijecima Vujovica, na slican nacin ce se odvijati i ziralna kupoprodaja deviza, u zavisnosti od interesa banaka i njihovih komintenata.
Neopravdano je povecanje cijena u markama Podgorica, 7. decembra (Montena-fax) - Pomocnik ministra trgovine u Vladi Crne Gore Radoje Tijanic izjavio je da je od donosenja odluke Vlade o povlasticama na uvoz robe samo nekoliko prodavnica na sjeveru Republike smanjilo cijene, te da su trgovci u cijene uracunali kurs od 20 dinara za marku prije 2. novembra kad je uveden dvovalutni sistem placanja, pisu danasnje "Vijesti. On je najavio da za tri dana teba da krenu inspekcijske kontrole po radnjama da se utvrdi ko je smanjio cijene po osnovu kursne razlike, a ko po osnovu ukidanja carina i poreza na robu iz Srbije. Prema rijecima Tijanica carine su smanjene od pet do 27 odsto, a ukidanje poreza na robu iz Srbije trebalo je da pojeftini tu robu za 14 do 27 odsto. "Svi drze plafon, ali onda nema opravdanja za povecanje cijena u markama. I na slobodnom trzistu postoje mjerila koja dozvoljavaju dokle moze da se ide", zakljucio je Tijanic, a prenosi Montena-fax.
Dok imaju dinara banke ce tesko prodavati devize PODGORICA, 7. decembra (Montena-fax) - Direktor Narodne banke Crne Gore Petar Vujovic izjavio je da ce poslovne banke u Crnoj Gori poceti i da prodaju, a ne samo da otkupljuju devize na trzistu, s tim sto ce kurs odredjivati same, na osnovu poslovnog interesa i stanja na deviznom trzistu. On je dodao da ce kurs od prethodnog dana biti orjentir i za naredni dan i nove transakcije, ali i signal Monetarnom savjetu za objavljivanje novog kursa - prenosi Montena-fax. Vujovic je, u izjavi za "Pobjedu", ukazao da ovih dana banke samo otkupljuju deviza od gradjana i to ce, vjerovatno raditi dok imaju dinara. Kasnije ce, medjutim, kada sakupe vise deviza brze i normalnije teci proces prodaje strane valute gradjanima. Prema rijecima Vujovica, na slican nacin ce se odvijati i ziralna kupoprodaja deviza, u zavisnosti od interesa banaka i njihovih komintenata.
Dvije trecine radnika bez posla tesko je prekvalifikovati PODGORICA, 6. decembra (Montena-fax) - Najnovija analiza Saveza samostalnih sindikata Crne Gore pokazala je da je od 7.193 osoba, koje su tokom proteklih godina ostali bez posla, 78 odsto njih starosti do 50 godina, a 6.840 sa radnim stazom manjim od 30 godina - javlja Montena-fax. U Vijecu Saveza samostalnih sindikta Crne Gore te brojke smatraju alarmantnim, posebno stoga sto se - kako se istice - radi o radnicima koje je tesko prekvalifikovati za nove poslove i koji su jos daleko od uslova da ostvare penziju, ili neki drugi vid socijalne sigurnosti
Puno neizvjesnosti u pripremi za narednu sezonu HERCEG NOVI, 6. decembra (Montena-fax) - U Institutu "Dr Simo Milosevic", u Igalu, koji u svojim objektima raspolaze sa 1.640 kreveta, preduzimaju korake kako bi na vrijeme zainteresovali inostrane turisticke agencije za prodaju kapaciteta za narednu godinu - javlja Montena-fax, isticuci da Marketing sluzba Instituta stalno kontaktira sa turistickim agencijama iz Zapadne Evrope i posebno onima sa trzista Njemacke, Holandije i Rusije. Ukazuje se, medjutim, da je sasvim izvjesno da ce koriscenje kapaciteta umnogome i dalje zavisiti od razvoja politickih dogadjaja u Jugoslaviji, te da li ce avioni JAT-a moci letjeti, odnosno da li ce "Montenegroerlajnz" uvecati flotu i moci da stize do udaljenijih destinacija. Predstavnici Institiuta nijesu bili na nedavnoj Londonskoj turistickoj berzi, jer dosad nije bilo veceg interesovanja klijentele sa tog trzista za bravak u Igalu. Inace, kada je rijec o prodaji kapaciteta za narednu godinu, jos je - kako se istice - stanje iscekivanja.
Potrosacima isporuceno 1,37 miliona tona uglja PLJEVLJA, 3. decembra (Montena-fax) - U povrsinskim kopovima "Sumane" i "Potrlica", koji posluju u sastavu Rudnika uglja u Pljevljima, ove godine je proizvedeno i potrosacima isporuceno milion 370 hiljada tona uglja, javlja dopisnik Montene-fax, precizirajuci da je, Rudnik time ostvario oko 98 odsto godisnjeg plana proizvodnje. Nesto vise od milion 165 hiljada tona uglja, isporuceno je Termoelektrani "Pljevlja", cime je omogucena proizvodnja 834 miliona kilovat-sati elektricne energije, u vrijednosti od oko 34 miliona dolara. U odnosu na plan, pljevaljski rudari su Termoelektrani isporucili 10,6 odsto uglja vise nego sto je energetskim bilansom projektovano, dok su u istom periodu, za velike industrijske potrosace i gradjane obezbjedili blizu 223 hiljade tona. Prema enrgetskom bilansu Republike, iz povrsinskih kopova "Sumane" i "Potrlica", do kraja ove godine, potrosacima bi trebalo da se isporuci jos oko 30 hiljada tona uglja.
U novembru luka ostvarila promet od 128 hiljada tona BAR, 3. decembra (Montena-fax) - Proslog mjeseca barska Luka imala je promet od 128 hiljada tona, dok je ukupno za jedanaest mjeseci ove godine premaseno milion tona, javlja Montena-fax, dodajuci da, obzirom da je plan prometa u ratnim uslovima bio od 850 hiljada do milion tona, to ce citav decembar biti iznad ocekivanog ostvarenja. Protekle sedmice u barsku Luku uplovilo je 12 brodova i ostvaren promet od skoro 24 hiljade tona, od cega 19 hiljada cine takozvani generalni, a ostalo su tecni tereti. Trenutno su u radu tri broda, a ocekuje se da do kraja sedmice uplovi brod 1.100 tona anoda za potrebe Aluminijskog kombinata. Na treminalu za drva u toku je priprema tereta za tri broda u koja ce se ukrcati oko cetiri hiljade kubika gradje, a otprema se i oko 50 kamiona humanitarnom robom hranom i gradjevinskim materijalom za Kosovo.
Stize brod iz rijeke - obnovljena saradnja sa Hrvatskom BIJELA, 3. decembra (Montena-fax) - Predstavnici brodogradilista "3. maj" iz Rijeke boravili su u Bijeloj i sa poslovodstvom Jadranskog brodogradilista dogovorili da sredinom januara u Bijelu upute jedan svoj novoizgradjeni brod, na kojem treba da se obave radovi u velikom doku - javlja Montena-fax, isticuci da to predstavlja nastavak saradnje dva brodogradilista, koja je prekinuta prije devet godina Prilikom razgovora o potpisivanju ugovora o poslovno-tehnickoj sradnji, dva partnera su, uglavnom, usaglasila elemente tog ugovora, na koji saglasnost treba da da i Vlada Republike Hrvatske. Ocekuje se da ce pozitivan odgovor stici najdalje kroz desetak dana, te da ce saradnja biti prosirena i na brodare iz te zemlje. U Jadranskom brodogradilistu isticu da dolazak velikih novogradnji iz Hrvatske nece poremetiti tehnoloski proces remonta brodova koji se nalaze u Bijeloj na popravci.
Aranzmani u hotelima Boke Kotorske dobro idu HERECEG NOVI, 3. decembra (Montena-fax) - U okviru priprema za docek Nove godine Institut "dr Simo Milosevic" otvorice luksuzno zdanje Mediteranskog zdravstvenog centra 20. decembra, u kojem ce goste zabavljati grupa "Hari Mata Hari", zatim Haris Dzinovic i Maja Nikolic. I Hotelsko-turisticko preduzece "Boka" prodalo je vec 500 novogodisnjih aranzmana, po cijeni od 280 maraka, u najluksuznijem bokeljskom hotelu "Plaza", gdje ce glavni zabavljac biti grupa "Makadam" i ansambl "Podgorica" - javlja Montena-fax. U HTP "Mimoza" u Tivtu trodnevni aranzman kosta 180 maraka, a o raspolozenju gostiju za docek novog milenijuma brinuce VIS "Aleksandar", sa solistom Veskom Vujovicem. U turistickim agencijama kazu da vlada veliko interesovanje za novogodisnje aranzmane u inostranstvu, a posebno za docek u zemljama Mediterana i u dalekoj Kubi.
Praznik mimoze u februaru i traje samo tri sedmice HERCEG NOVI, 2. decembra (Montena-fax) - Upravni odbor Herceg-festa, iz Herceg Novog, koji je izvrsi producent tradicionalne turisticke zimske manifestacije "Praznik mimoze", odlucio je da se ta manifestacija odrzi u februaru naredne godine i da traje 17 dana, sto je u odnosu na ranije godine znatno krace. Vrijeme pocetka jos nije precizirano, jer ce zavisiti od razvoja cvijeta mimoze - javlja Montena-fax. Opredjeljenje je da program bude nesto manji nego minule godine , ali ce se insistirati na kvalitetu priredbi. Kako kazu u Herceg-festu, bice organizovane dvije dramske predstave iz najnovije jugoslovenske produkcije, isto toliko knjizevnih veceri uglavnom jugoslovenskih knjizevnika, te vise koncerata. Novina je i sto ce biti odrzane dvije ribarske svecanosti, jedna u Baosicima dok lokacija druge nije odredjena, a bice organizovana i dva maskembala. Karavan mimoze ove godine putovace uz dva uslova i to - da organizatori obezbjede sredstva, te da odlazak bude u funkciji propagande tog kraja.
Tri puta manje gostiju nego prosle godine KOTOR, 3. decembra (Montena-fax) - Prema podacima Turistickog centra Kotor za deset mjeseci ove godine Kotor i mjesta u priobalju kotorskog i rosanskog zaliva posjetilo je 11.100 turista , medju kojima je bilo i 970 iz inostranstva, koji su ostvarili 84.500 nocenja, od cega 6.250 sa pasosem - a to je skoro tri puta manje nego u odnosu na proslu godinu - javlja Montena-fax. Zanimljiv je i podatak da je broj gostiju i nocenja u odnosu na 1989. gidnu bio sedam puta manji. Prema ocjeni turistickih poslenika razlog toliko smanjenog broja gosiju je napad NATO snaga na Jugoslaviju , zbog cega je kotorski turizam pretrpeo velike stete. To se desilo u godini kada je, na osnovu sklopljenih ugovora, izgledalo da pocuinju pozitivni pomaci u kotorskom turizmu.
Remont Italijanskih brodova vrijedan milion maraka HERCEG NOVI, 2. decembra (Montena-fax) - U Jadranskom brodogradilistu u Bijeloj trenutno je iskorisceno 75 odsto kapaciteta. U Brodogradilistu su americki ro-ro brod "Kaite", zatim italijanski tankeri "Luidji S" i "Zakara", na kojima se obavlja obiman remont, vrijedan vise od 1,5 milion dolara. Tu je i brod "Sarah", kotorske "Jugooceanije", na kome se izvode manji radovi na palubi, masini i kormilo-stroju - javlja Montena-fax. Generalni direktor Satanko Zlokovic upravo se vratio iz Monaka, gdje je razgovarao sa poslovnim partnerima iz tamosnje kompanije "Dabinovic" o remontu njihovih brodova u sljedecem periodu. Zlokovic je u Monaku, takodje, promovisao drugi broj poslovnog lista "Bijela Adriatic Shipyard" koji izdaje Brodogradiliste, u saradnji sa Public relations agencijom. Isto tako, iz Italije se vratio direktor prodaje Petar Huter, koji je sa poslovodstvom kompanije Bogaci pregovarao o nastavku saradnje. U Bijeloj u januaru ocekuju brodove te kompanije koja je u posljednjem periodu, pored kompanije "Dabinovic", najredovnija u slanju brodova na remont u Bijelu.
Milovan Djurickovic, pomocnik ministra saobracaja i pomorstva: Radnici aerodroma u Podgorici i Tivtu u novom preduzecu PODGORICA, 2. decembra (Montena-fax) - Pomocnik ministra saobracaja i pomorstva Milovan Djurickovic izjavio je da je u toku personalno konstituisanje organa upravljanja novoosnovanog Javnog preduzeca "Aerodromi Crne Gore", kao i da ce svim radnicima na podgorickom i tivatskom aeerodromu biti ponudjeno da predju u to novo preduzece, koje ce ubuduce gazdovati i tim aerodromima, koji su sada u sastavu beogradskog JAT-a - prenosi Montena-fax. Prema rijecima Djurickovica, zaposleni u sluzbama aerodromske kontrole leta i dalje ce ostatzi u sastavu Savezne uprave za kontrolu letjenja, jer je ta sluzna - kako je kazao - i do sada dobro radila svoj posao, pa se vjeruje da ce tako biti i ubuduce, kada Crna Gora preuzme te aerodrome.
Dimitrije Vesovic, clan Monetarnog svajeta NB CG: Preduzecemo rigorozne mjere prema bankama PODGORICA, 1. decembra (Montena-fax) - Clan Monetarnog savjeta Narodne banke Crne Gore i direktor Zavoda za obracun i placanja Crne Gore, Dimitrije Vesovic, izjavio je da ce Monetarni savjet preduzimati rigorozne mjere prema bankama koje svoju gotovinu u dinarima iznose na crno trziste da bi kupovali njemacke marke, cime destabilizuju monetarno trziste i otezavaju ostvarivanje crnogorskog monetarnoj projekta. On je, medjutim, ocijenio da banke kojima je predsjednik Republike Milo Djukanovic uputio kritiku zbog takvog ponasanja, nijesu time iskazale svoj odnos prema monetarnom projektu Vlade Crne Gore, vec da je rijec o nesnalazenju - prenosi Montena-fax. Gostujuci u programu Radija Crne Gore, Vesovic je, na podsjecanje novinara da je predsjednik Djukanovic kritikovao neimenovane crnogorske banke koje su - kako je rekao - pozurile da sa gotovinom iz trezora izadju na crno trziste i pokupuju devize, Vesovic je rekao da vjeruje da to nije odnos tih banaka prema reformi. "U bankarskom sistemu ima nesnalazenja. Oni zele da dinar sto prije iskljuce iz prometa, pa su pozurili da svoje dinarske rezerve pretvore u devize", rekao je Vesovic, naglasavajuci da ce Monetarni savjet ubuduce preduzimati rigorozne mjere prema bankama koje iznosenjem dinara na crno trziste budu remetile ostvarivanje projekta dvovalutnog sistema.
U institutu "Dr Simo Milosevic": Pripreme za docek gostiju iz Norveske HERCEG NOVI, 1. decembra (Montena-fax) - U okviru obavljanja priprema da bi naredne godine doveli sto vise gosiju i pacijenata iz inostranstva poslovodstvo u institutu "Dr Simo Milosevic" u Igalu sa paznjom prati zbivanja na norveskom trzistu i pokusava da stvori uslove za vracanje u Igalo, nekada poznatog, norveskog programa - javlja Montena-fax. Odrzavaju se kontakti sa Ministarstvom zdravlja Norveske, odakle je dobijena informacija da su sredstva za lijecenje pacijenata u inostranstvu u drzavnom budzetu planirana na proslogodisnjem nivou. Mjesta gdje ce se stranci leciti jos nijesu odredjena, ali u Institutu jos vjeruju u mogucnost da dodje nekoliko grupa norveskih pacijenata. Radice se, takodje, u zajednici sa agenciom NSB da se u Igalo dovede izvjestan broj norveskih pacijenata, koji ce sami finansirati svoje lijecenje.
Iz Privredne komore CG: Muke zbog nekonzistentnog privredno-sistemskog ambijenta PODGORICA, 1. decembra (Montena-fax) - U Privrednoj komori Crne Gore ukazuju da privreda i dalje funkcionise u vise nego nekonzistentnom privredno-sistemskom ambijentu koji ne omogucava normalno poslovanje, o cemu svjedoce stalne dileme o cjelovitoj ili djelimicnoj primjeni savezne zakonske regulative, ili, pak, o samostalnoj zakononskoj regulativi, koja je, inace, neophodna da bi se obezbijedila realizacija usvojenog dvovalutnog projekta, zatim stabilizacija cijena i zaustavljanje silazne socijalno-proizvodne spirale - receno je Monteni-fax u toj asocijaciji. Crnogorski privrednici ocjenjuju da bi sto prije trebalo da svu zakonsku regulativu koja se odnosi na privredno-sistemska rjesenja - posebno onu koja se odnosi na fisaklni sistem i na spoljnotrgovinski rezim - preispitati i upodobiti sa pravilima Svjetske trgovinske organizacije i Evropske unije, jer bi se time osavremenila i pribodobila crnogorska ekonomska i privredna zbilja, a sto Crnoj Gori treba i da omoguci prikljucenje evropskim asocijacijama . Iz tih razloga u Privrednoj komori Crne Gore smatraju da je neophodno hitno donijeti propise kojima bi se neka, u svijetu uobicajena, ovlascenja prenijela na Privrednu komoru, kao i ona ovlascenja koja je do sada imala Privredna komora Jugoslavije, koja sada, inace, vise ne funkcionise.
Nelikvidnost privrede - navika i nacin zivota PODGORICA, 1. decembra (Montena-fax) - Od 9.968 obveznika u Crnoj Gori, polugodisnje obracune je nadleznim organima podnijelo svega njih 5.691, ili oko 60 odsto privrednih subjekata. Vise od 3.270 firmi, medjutim, nije imalo sto ni da prijavi, jer nije imalo nikakvog prometa, a oko 1.000 je imalo beznacajan prihod, od svega pet hiljada dinara. Uz to, znatan broj preduzeca je povremeno bio u zoni nelikvidnosti, a oko 40 odsto firmi i u zoni trajnije nesposobnosti da posluje. Ti i drugi pokazatelji, koje koriste analiticari u Vijecu Saveza samostalnih sindikata Crne Gore, pokazuju da je likvidnost crnogorske privrede na veoma niskom nivou - prenosi Montena-fax. Ukupan prihod privrede koji je po tim obracunima registrovan do sredine ove godine, iznosio je 15 milijardi i 393 miliona dinara, ili sest odsto vise nego prosle godine. No, zato je i ukupan rashod bio veci za jedan procenat, nego lani, i iznosio je 16 milijardi i 183 miliona dinara., Bolje reci - vise je potroseno nego sto je prihodovano oko 790 miliona dinara. Prema racunicama Sindikata, do sredine ove godine, najveci crnogorski gubitasi - koji cine oko 60 odsto ukupnih "minusa" - bili su KAP, Zeljezara, "Obod", "Radoje Dakic", "Jugooceanija" i "Prekookeanska plovidba", cemu su, pored vec poznatih, doprinijeli i ratno-izolacionisticki dogadjaji i odnosi prema Crnoj Gori. Na zalost, od svih ovih nevoljnih gubitasa, jedino KAP ima sansu da do kraja godine poboljsa svoj bilans, a i cetinjski "Obod", ako ovih dana startuje proizvodnja u tri fabrike.
|